HOME
  CONTACT
  ORGANISERS
  COMMITTEES
  TOPICS
  PROGRAMME
  SESSIONS
  SPEAKERS
  KEYNOTES
  INVITED
  ORALS
  POSTERS
  PARTICIPANTS
  ABSTRACT SUB.
  REGISTRATION
  DEADLINES
  FEES
  AWARDS
  GRANTS
  EXHIBITION
  SPONSORS
  VENUE
  TRAVEL INFO
  ACCOMMODATION
  MEDIA PARTNERS
  NEWS
  PRESS RELEASES
  TNT SERIES
 
 
  COMMITTEES
 CONFERENCE CHAIRS

  Antonio Correia (Phantoms Foundation, Spain) – Chairman
  Massimo De Vittorio (IIT / Center for Biomolecular Nanotechnologies, Italy) – Co-Chairman
  Stefania D'Agostino (IIT, Italy) – Program Chairman

 ORGANISING COMMITTEE

  Antonio Correia (Phantoms Foundation, Spain)
  Masakazu Aono (MANA, NIMS, Japan)
  Pedro Echenique (Donostia International Physics Center - DIPC / UPV, Spain)
  Uzi Landman (Georgia Tech, USA)
  Juan Jose Saenz (DIPC, Spain)
  Josep Samitier (Institute for Bioengineering of Catalonia - Universitat de Barcelona, Spain)
  Frank Scheffold (University of Fribourg, Switzerland)
  Didier Tonneau (CNRS-CINaM, France)

 LOCAL ORGANISING COMMITTEE

  Cristian Ciraci’ (IIT / Center for Biomolecular Nanotechnologies, Italy)
  Massimo De Vittorio (IIT / Center for Biomolecular Nanotechnologies, Italy)
  Stefania D’Agostino (IIT / Center for Biomolecular Nanotechnologies, Italy)
  Fabio Della Sala (IMM-CNR, Lecce, Italy)
  Rosaria Rinaldi (University of Salento, Italy)
  Ferrucio Pisanello (IIT / Center for Biomolecular Nanotechnologies, Italy)

 INTERNATIONAL SCIENTIFIC COMMITTEE

  Pedro Echenique (Donostia International Physics Center - DICP / UPV, Spain)
  Uzi Landman (Georgia Tech, USA)
  Juan Jose Saenz (DIPC, Spain)
  Frank Scheffold (University of Fribourg, Switzerland)
  Didier Tonneau (CNRS-CINaM, France)
  Masakazu Aono (MANA / NIMS, Japan)
  Robert Baptist (CEA / DRT / LETI, France)
  Remi Carminati (Ecole Centrale Paris, France)
  Xavier Cartoixa (Universidad Autonoma de Barcelona, Spain)
  Antonio Garcia Martin (IMM / CSIC, Spain)
  Pierre Legagneux (Thales, France)
  Annick Loiseau (ONERA - CNRS, France)
  Jose Manuel Perlado Martin (IFN-ETSII / UPM, Spain)
  Jose Maria Pitarke (CIC nanoGUNE Consolider, Spain)
  Jose Rivas (Universidad Santiago de Compostela, Spain)
  Ron Reifenberger (Purdue University, USA)
  Stephan Roche (ICREA/ICN2, Spain)
  Josep Samitier (Institute for Bioengineering of Catalonia - Universitat de Barcelona, Spain)

 TECHNICAL COMMITTEE

  Concepción Narros Hernández (Phantoms Foundation, Spain)
  Joaquin Gaspar Ramon-Laca Maderal (Phantoms Foundation, Spain)
  Jose Luis Roldan (Phantoms Foundation, Spain)