· Keynotes
      · Orals

    Abstract Sub.


    Travel Info
    Media Partners
    Press releases
    TNT Series


  08:00-09:15 REGISTRATION
  09:15-09:30 TNT2013 Opening Ceremony - Welcome and Introduction
Chair: Juan Jose Saenz (UAM, Spain)
  09:30-10:00   Pedro Miguel Echenique (DIPC, Spain) K
  "Electron dynamics at surfaces, nanostructures, graphene and topological insulators"
  10:00-10:30   Uzi Landman (Georgia Tech, USA) K
  "Small is different: self-assembly and self-selection of size, shape and form in the nanoscale"
  10:30-11:30 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
  11:30-12:00   Qiu Cheng Wei (National University of Singapore, Singapore) K
  "Negative Optical Force: Tractor Beam, Light Escalator, and Interface"
  12:00-12:30   Josep Samitier (IBEC / UB, Spain)  K
  "Gradient and uneven nano-patterns distributions for cell adhesion and differentiation studies" 
  12:30-12:45   Philip Collins (University of California, Irvine, United States) O
  "Single Molecule Bioelectronics"
  12:45-13:00   Zi Gu (University of Queensland, Australia) O
   "Layered Double Hydroxide Nanoparticle-based Anti-restenotic Drug Delivery System"
  13:00-13:30   Danny Porath (The Hebrew University of Jerusalem, Israel) K
  "Charge Transport in single DNA-Based Molecules" 
Cocktail Lunch (offered by TNT2013)- Poster Session - Instrument Exhibition
  15:00-15:30   Xiao Hu (MANA/NIMS, Japan) K
  "Antiferromagnetic Topological Insulator: Theory and Material Design"
  15:30-15:45   Enrique Burzuri (Delft University of Technology, The Netherlands) O
  "Measuring magnetic anisotropy in a single-molecule spin transistor"
  15:45-16:00   M. Carmen Miguel (Universidad de Barcelona, Spain)  O
  "Dynamics of topological defects in the mechanical deformation of curved nanocrystalline shells"
  16:00-16:15   Gema Martinez Criado (ESRF, France) O
  "Probing single nanowires with a hard X-ray nanobeam"
  16:15-16:30   Isabel Pastoriza-Santos (University of Vigo, Spain) O
  "Novel Pd based catalyst with high performance for Carbon-Carbon coupling reactions"
  16:30-17:00   Tetsufumi Tanamoto (Toshiba Corporation, Japan) K
  "A Reconfigurable Architecture Based on Spin MOSFET"
  17:00-17:30   Zhong Lin Wang (Georgia Institute of Technology, USA) K
  "Nanogenerators as new energy technology and piezotronics for functional systems"
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
  18:00-18:30   Andreas Leson (Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology, Germany) K
  "Reactive Nanometer Multilayers – A Versatile Tool for Cold Joining"
  18:30-19:00   Roberto Otero (UAM / IMDEA Nanoscience, Spain) K
  "Dynamical aspects of molecular self-assembly at solid surfaces"
  19:00-19:30   Eduardo Ruiz-Hitzky (ICMM-CSIC, Spain) K
  "Recent developments on functional nanoarchitectures based on clay silicates: from supported graphenes to   bionanocomposites"

  09:00-09:30   Costas Galiotis (FORTH/ICE-HT, Greece) K
  "Mechanical Deformation of graphene and graphene-based nanocomposites"
  09:30-10:00   Andrey Turchanin (Universität Bielefeld, Germany) K
  "Molecular engineering of graphene, carbon nanomembranes and their heterostructures for nanotechnology   applications"
  10:00-10:15   Carlos Sanchez (Empa, Switzerland) O
  "Multitechnique Characterization of Atomically Precise Graphene Nanoribbons"
  10:15-10:30   Louis Gaudreau (ICFO-Institute of Photonic Sciences, Spain) O
  "Universal Distance-Scaling of Nonradiative Energy Transfer to Graphene"
  10:30-11:00 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
  11:00-11:30   Bruno Dlubak (CNRS/Thales, France) K
  "Graphene: new venues for spintronics"
  11:30-12:00   Satoshi Moriyama (NIMS/MANA, Japan) K
  "Electron Transport through Field-induced Quantum Dots in Graphene"
  12:00-12:30   Nicolas Agrait (Universidad Autónoma de Madrid, Spain) K
  "Electrical and Mechanical Properties of Atomically Thin Layers of MoS2"
  12:30-13:00   Thomas Szkopek (McGill University, Canada) K
  "Observation of the Quantum Hall Effect in Hydrogenated Graphene"
  13:00-13:15   Francisco Dominguez-Adame (Universidad Complutense de Madrid, Spain) O
  "Spin-dependent transport in graphene-based nanostructures"
  13:15-13:30   Vladimir Falko (Lancaster University, Physics Department, United Kingdom) O
  "Electrons in graphene heterostructures with hexagonal crystals"
  13:30-15:00 Lunch  
Parallel Session (Seniors) - Graphene Track A
Chair: Vladimir Falko (Lancaster University, Physics Department, United Kingdom)
  15:00-15:30   Pablo Ordejon (ICN2 - Institut Català de Nanociència i Nanotecnologia, Spain) K
  "Layered and two-dimensional materials explored from first-principles"
  15:30-15:45   Andres Ayuela (Centro de Fisica de Materiales, Spain) O
  "Edge states and flat bands in graphene nanoribbons with arbitrary geometries"
  15:45-16:00   Stefano Bellucci (INFN-Laboratori Nazionali di Frascati , Italy) O
  "E.M. Attenuation Performance of Exfoliated Graphite Composites for Microwave Applications"
  16:00-16:15   Aron Cummings (Institut Catala de Nanociencia i Nanotecnologia, Spain) O
  "Grain Boundary Resistivity in Polycrystalline Graphene"
  16:15-16:30   Cristina Gomez-Navarro (Universidad Autonoma de Madrid, Spain) O
  "Stiffening pristine graphene by controlled defect creation"
  16:30-16:45   Sergei Lopatin (FEI Co, The Netherlands) O
  "Optimization of imaging conditions for atomic resolution in Titan TEM to minimize radiation damage and to study   low   angle boundaries in graphene-like materials"
  16:45-17:00   Choon-Gi Choi (Creative Research Center for Graphene Electronics, Electronics and Telecommunications   Research Institute (ETRI), Korea) O
  "Graphene Planar Plasmonic Waveguide Devices"
  17:00-18:00 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
Chair: Pablo Ordejon (Institut Catala de Nanociencia i Nanotecnologia, ICN2)
  18:00-18:15   Antonio Javier Martinez Galera (Universitat zu Koln, Germany) O
  "Structural and electronic properties of graphene grown on Cu(111) and on Au(111) surfaces by ethylene   irradiation."
  18:15-18:30   Tomohiro Matsui (University of Tokyo, Japan) O
  "Intercalation of Kr atoms into Graphene on SiC(0001)"
  18:30-18:45   Johannes Mulders (FEI Electron Optics, The Netherlands) O
  "In-situ Raman analysis of possible graphene damage during electron beam or ion beam patterning strategies "
  18:45-19:00   Julie Russier (UPR 3572 CNRS - ICT / IBMC, France) O
  "Mask effect: an actor in graphene oxide size dependent modulation of cellular activity and internalization"
Parallel Session (Seniors) - Graphene Track B
Industrial Session - Chair: Costas Galiotis (FORTH/ICE-HT, Greece)
  15:00-15:30   Matthias Schwab (BASF SE, Germany) K
  "Graphene Technology Platform at BASF"
  15:30-16:00   Amaia Zurutuza (Graphenea, Spain) K
  "Future applications of graphene"
  16:00-16:30   Paolo Bondavalli (Thales Research & Technology, France) K
  "Graphene related materials for non-volatile resistive memories: a review"
  16:30-17:00   Stefano Borini (Nokia Research Center, UK) K
  "Graphene-enabled innovative solutions for consumer electronics"
  17:00-18:00 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
FET Flagship Session - Chair: Paolo Bondavalli (Thales Research & Technology, France)
  18:00-18:15   Mar Garcia Hernandez (ICMM-CSIC, Spain) O
  "Materials (Graphene Flagship WP1)"
  18:15-18:30   Vladimir Falko (Lancaster University, Physics Department, United Kingdom) O
  "Fundamental science of graphene and 2D materials beyond graphene (Graphene Flagship WP3)"
  18:30-18:45    Stephan Roche (ICN2, Spain) O
  "Spintronics (Graphene Flagship WP6)"
  18:45-19:00   Discussion and conclusion  

  09:00-09:30   Philip Moriarty (University of Nottingham, UK) K
  "Mapping Intermolecular Force-fields with Sub-Angstrom Resolution"
  09:30-10:00   Leonhard Grill (University of Graz, Austria)  K
  "Assembly and manipulation of single functional molecules"
  10:00-10:30   Antonio M. Echavarren (ICIQ, Spain) K
  "Synthesis of Nanographene Fragments"
  10:30-11:00   Masakazu Aono (MANA / NIMS, Japan)  K
  "Nanoelectroionics to Open New Horizons of Materials Science and Technology"
  11:00-13:30 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
  13:30-15:00 Lunch  
  15:00-15:15   Romain Faes (Centre de Recherche Paul Pascal, France) - Graphene / Carbon nanotubes O
  "Ultra-Short Carbon Nanotubes as Novel Biotracers"
  15:15-15:30   Batrice Vanhorenbeke (Universit catholique de Louvain / Institute of Condensed Matter and   Nanosciences,   Belgium) - Graphene / Carbon nanotubes O
  "Charge Transfer in Carbon Nanotubes-Supported Nanoparticles"
  15:30-15:45   Asieh Kazemi (University of Bath, United Kingdom) - Graphene / Carbon nanotubes O
  "Stacking-dependent superstructures and taxonomy at armchair interfaces of bilayer/trilayer graphene "
  15:45-16:00   Nicolas Leconte (Universit catholique de Louvain, IMCN/NAPS, Belgium) - Graphene / Carbon nanotubes O
  "Quantum Hall Effect in Chemically Functionalized Graphene : Oxygen Adsorption Fingerprints"
  16:00-16:15   Cristina Mattioli (CEMES-CNRS, France) - Graphene / Carbon nanotubes O
  "Towards the control in 2D organization of covalent functionalization of graphene surfaces"
  16:15-16:30   Vishal Panchal (National Physical Laboratory, United Kingdom) - Graphene / Carbon nanotubes O
   "Charge transfer and screening behaviour of bilayer graphene devices"
  16:30-16:45   Cristina Hermosa (Universidad Autonoma de Madrid, Spain) - NanoChemistry O
  "Intrinsic electrical conductivity of nanostructured metal-organic polymer chains "
  16:45-17:15 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
Parallel Session (Seniors) - Room 1

  17:15-17:30   David Alcantara (Andalusian Center for Nanomedicine and Biotechnology (BIONAND), Spain) -   Nanobiotechnologies & Nanomedicine O
  "Ultrasensitive DNA detection in biological systems using Magnetic fluorochrome nanoparticles "
  17:30-17:45   Alan Le Goff (CNRS/Universit de Grenoble, France) - Nanobiotechnologies & Nanomedicine O
  "Carbon nanotube/enzyme bioelectrodes for implantable glucose/O2 biofuel cells"
  17:45-18:00   Lionel Marcon (Interdisciplinary Research Institute, NanoBioInterfaces group, France) -   Nanobiotechnologies & Nanomedicine O
   "Development of Antifouling Polymer-Coated Nanodiamonds for Biological Applications"
  18:00-18:15   Ankur Baliyan (Bio-Nano Electronics Research Centre, Toyo University., Japan) - Nanostructured and   nanoparticle based materials O
  "Synthesis and Characterization of Nano-materials (ultra-thin Fe, FeS nano-sheets and single crystalline Fe   nano-  cubes) Via Mustard Oil Mediated Solution Phase Process and Their Applications in Sensing"
  18:15-18:30   Mohamed Boutinguiza Larosi (University of Vigo, Spain) - Nanostructured and nanoparticle based materials O
  "Production of silver nanoparticles by continuous wave laser in water"
  18:30-18:45   Ana B. Descalzo (Universidad Complutense de Madrid, Spain) - Nanostructured and nanoparticle based   materials O
  "Luminescent Core-Shell Imprinted Nanoparticles Engineered for Targeted Frster Resonance Energy Transfer-Based   Sensing"
  18:45-19:00   Luis Pinho (Universidad de Cdiz, Spain) - Nanostructured and nanoparticle based materials O
  "TiO2-SiO2 nanocomposite photoactive mesoporous materials for self-cleaning applications"
  19:00-19:15   Marketa Zukalova (J. Heyrovsky Institute of Physical Chemistry, AS CR, Czech Republic) - Nanostructured   and nanoparticle based materials O
  "(001)-oriented anatase TiO2 nanosheets as a photoanode material for dye-sensitized solar cell"
  19:15-19:30   Silvia Gallego (Instituto de Ciencia de Materiales de Madrid, CSIC, Spain) - Nanomagnetism and   Spintronics O
  "Electronic phase transitions in thin magnetite films"
  15:00-15:15   Miguel Anaya (CSIC, Spain) - NanoOptics / NanoPhotonics / Plasmonics O
  "Resonant Photocurrent Generation in Dye-Sensitized Periodically Nanostructured Photoconductors by Optical Field   Confinement Effects"
  15:15-15:30   Paloma A. Huidobro (UAM/IFIMAC, Spain) - NanoOptics / NanoPhotonics / Plasmonics O
  "Plasmonic Brownian Ratchet"
  15:30-15:45   Carl Wadell (Chalmers University of Technology, Sweden) - NanoOptics / NanoPhotonics / Plasmonics O
  "Absorption engineering in stacked Au-SiO2-Pd nanostructures"
  15:45-16:00   Mohammad Danesh (NUS/ECE, Singapore) - NanoOptics / NanoPhotonics / Plasmonics O
  "Graphene based tunable nano-plasmonic infrared tweezers"
  16:00-16:15   Natalia Malashikhina (CICbiomaGUNE, Spain) - Nanobiotechnologies & Nanomedicine O
  "Development of ultrasensitive bioanalytical assays based on metal and semiconductor nanoparticles."
  16:15-16:30   Maria Moffa (Center for Biomolecular Nanotechnologies @UNILE, Istituto Italiano di Tecnologia, Italy) -   Nanobiotechnologies & Nanomedicine O
  "Biomimetic nanofibrous scaffolds for tissue engineering applications"
  16:30-16:45   Elena Pinilla-Cienfuegos (ICMOL, Spain) - Other O
  "Nanopatterning on atomically thin TaS2 conducting layers"
  16:45-17:15 Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition PS
Parallel Session (Seniors) - Room 2
Chair: Ricardo Diez Muino (CFM - CSIC-UPV/EHU, Spain)
  17:15-17:30   Ioan Baldea (Universitaet Heidelberg, Germany) - Theory and modelling at the nanoscale O
  "Transition voltage spectroscopy scrutinized"
  17:30-17:45   Katerina Foteinopoulou (Institute of Optoelectronics Systems and Microtechnology, Universidad Politecnica   de Madrid, Spain) - Theory and modelling at the nanoscale O
  "Simulation of the mechanical response of encapsulated individual cells during normal force spectroscopy   measurements"
  17:45-18:00   Mª Nieves De la Peña (Osalan - Basque Institute for occupational health and safety, Spain) - Risks-toxicity-regulations O
  "Nanoparticles and occupational risks prevention"
  18:00-18:15   Jordi Rull Barrull (CEA/LETI, France) - Other O
  "Cleanup: new heterogeneous catalysts based on a new functionallization process of porous material with   supercritical   CO2"
  18:15-18:30   Israel Temprano (University of Cambridge, United Kingdom) - Other O
  "Surface Science studies of FeS2 for catalytic N2 reduction"
  18:30-18:45   Alicia Forment Aliaga (Instituto de Ciencia Molecular, Spain) - Nanomagnetism and Spintronics O
  "Growth of Self-Assembled Monolayers directly on a ferromagnetic metal surface"
  18:45-19:00   Helena Prima Garcia (Molecular Science Institute, Spain) - Nanomagnetism and Spintronics O
  "Fabrication of robust spin-OLEDs: Towards the control of emitted light with an external magnetic field."
  19:00-19:15   Olalla Perez-González (University of the Basque Country (UPV/EHU), Spain) - NanoOptics / NanoPhotonics /   Plasmonics O
  "Optical properties, transport and sensing in metal-molecular aggregate hybrid nanostructures"
  19:15-19:30   Witold Jacak (Wroclaw University of Technology, Poland) - NanoOptics / NanoPhotonics / Plasmonics O
  "Plasmon-polariton propagation in metallic nano-chains for subdiffraction circuits"
  19:30-19:45   Violeta Navarro Paredes (Leiden University, The Netherlands) - NanoChemistry O
  "Following a Fischer-Tropsch catalyst during reaction with STM and SXRD"
  Conference Dinner and Poster Award Ceremony

  11:00-11:30   Larysa Baraban (Dresden University of Technology, Germany) K
  "Sensing with Schottky barrier based silicon nanowires FET"
  11:30-12:00   Giovanni Cuniberti (TU Dresden, Germany) K
  12:00-12:30   Davide Donadio (MPI for Polymer Research, Germany) K
  "Heat transport in graphene and three-dimensional nanostructured carbon"
  12:30-13:00   Robert Blick (University of Hamburg, Germany) K
  "Nanoelectromechanical Systems for Proteomics"
  13:00-13:30   Brigitte Voit (Leibniz-Institut für Polymerforschung Dresden e.V. (IPF), Germany) K
  "Responsive polymersomes and nanocapsules as robust and tunable carrier systems"
  13:30-15:00 Lunch PS
 Chair: Juan Jose Saenz (UAM, Spain)
  15:00-15:30   Ricardo Diez Muino (CFM - CSIC-UPV/EHU, Spain) K
  "Nitrogen atoms and molecules landing, reacting, and rebounding at metal surfaces"
  15:30-15:45   Miguel Angel Gosalvez (Centro de Fisica de Materiales CFM (CSIC-UPV/EHU), Spain) O
  "Evokinetics: A software tool for the analysis of CVD growth of novel 2D materials?"
  15:45-16:00   Georg Huhs (Barcelona Supercomputing Center, Computer Applications in Science and Engineering   Department, Spain) O
  "Towards nanoscale DFT calculations with SIESTA and PEXSI"
  16:00-16:15   Ricardo Simoes (Institute for Polymers and Composites IPC/I3N, Portugal) O
  "Modeling the mechanisms for formation of helices and perversions in elastic nanofilaments through molecular   dynamics"
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
 Chair: Gianaurelio Cuniberti (Dresden University of Technology, Germany)
  17:00-17:30   Francois Leonard (Sandia National Laboratories, USA) K
  "Broadband Carbon Nanotube Photodetectors with Intrinsic Polarimetry"
  17:30-18:00   Sebastian Cerdan (Instituto de Investigaciones Biomédicas / CSIC, Spain) K
  "Carbon Nanotubes as Directional probes for Magnetic Resonance Imaging"
  18:00-18:15   Alessia Battigelli (CNRS, France) O
  "Dendron-Carbon Nanotubes for Therapeutic Applications"
  18:15-18:30   Douglas Galvao (State University of Campinas, Brazil) O
  "On the Formation of Carbon Nanotube Serpentines: A Multi-Million Fully Atomistic Molecular Dynamics   Investigation"
  18:30-18:45   Jean-Paul Salvetat (CRPP, CBMN, France) O
  "Interfacial electron transfer kinetics at single CCVD multiwalled carbon nanotubes"
  18:45-19:00   Jae Eun Jang (Daegu Gyeongbuk institute of science & technology (DGIST) , Korea) O
  "Ultra fast asymmetric MIM diode structure employing vertical MWCNT"
  19:00-19:15   Sorin Perisanu (LPMCN, Universit Claude Bernanrd Lyon 1 et CNRS, France) O
  "High Temperature, high current Coulomb Blockade in Single Wall Carbon Nanotubes studied by Field Emission and   Mechanical Resonances"
  19:15-19:30   Laura Rodriguez-Perez (Complutense University of Madrid, Spain) O
  "Towards electroactive carbon nanoforms: chemical modification and propeties"

Chair: Antonio Garcia-Martin (IMM-CNM-CSIC, Spain)
  09:00-09:30   Zeno Gaburro (University of Trento, Italy) K
  "Flat optics and generalized reflection and refraction laws"
  09:30-10:00   Riccardo Sapienza (King's College London, UK) K
  "Nano-optics of complex media"
  10:00-10:30   Hernan Miguez (ICMS.US-CSIC, Spain) K
  "Light Absorption and Emission of Nanomaterials in Porous Photonic Structures"
  10:30-11:30 Coffee Break - Poster Session PS
Chair: Hernan Miguez (ICMS.US-CSIC, Spain)
  11:30-12:00   Ori Cheshnovsky (Tel Aviv University, Israel) K
  "Large anisotropic conductance and band gap fluctuations in nearly-round-shape Bismuth nanoparticles"  
  12:00-12:30    Frank Scheffold (University of Fribourg, Switzerland) K
    "Disordered photonic materials derived from three dimensional hyper uniform point patterns"
  12:30-12:45   Alasdair Clark (University of Glasgow, United Kingdom) O
  "Creating Molecularly-Reconfigurable Plasmonic Surfaces for Biosensing"
  12:45-13:00   Andrea Camposeo (Institute of Nanosciences - CNR, Italy) O
  "Functional polymer nanofibers for photonics, nanoelectronics and biotechnology"
  13:00-13:15   Antonio Garcia-Martin (IMM-CNM-CSIC, Spain) O
  "Magneto-optical activity in interacting magnetoplasmonic nanodisks"
  13:15-13:30   Sol Carretero Palacios (Ludwig-Maximilians-Universität München, Germany) O
  "A microfluidic sensor that maps the velocity field around an oscillating microsphere"
  13:30-15:00   Lunch PS
Chair: Juan Jose Saenz (UAM, Spain)
  15:00-15:30   Gabriel Gomila (IBEC, Spain) K
  "Quantifying the quasi-static dielectric response of nano-objects by imaging electrostatic forces"
  15:30-16:00   Jean-Pierre Aime (CBMN CNRS-Universite Bordeaux, France) K
  "BioInspired Nanotechnology & High Speed AFM Instrumentation"
  16:00-16:15   Quirina Ferreira (Instituto de Telecomunicações Instituto Superior Técnico, Portugal) O
  "Stepwise method to fabricate conductive molecular wires characterized by scanning tunneling microscopy"
  16:15-16:45   Genki Yoshikawa (NIMS / MANA, Japan) K
  "Nanomechanical Membrane-type Surface Stress Sensor"
Closing remarks & TNT2014 announcement
  · : © P h a n t o m s    F o u n d a t i o n : ·  |   |   |