Organisers
    Abstracts Books
    Satellite workshops
    Sponsors
    Media Partners
    Exhibition info
    Exhibitors
    Accommodation
    Venue
    Travel Info
    Proceedings
    Posters
    Awards
    Grants
    Participants
    Topics
    TNT Series
 
 
 
  Organisers
 
 
 
  Exhibitors
 
 
 
  Sponsors
 
 Home  Speakers  Programme  Registration  Abstract Sub.  Deadlines  Fees  Committees
 
Tentative Programme

Programme / TNT2011 Specific Sessions

TENTATIVE PROGRAMME - TNT2011
 
Week Schedule

TNT2011 - POSTER PRESENTATION DETAILS

Poster size: A0 format (width: 841 mm x Height: 1189 mm) (Portrait)

Posters should be installed on Monday morning and removed on Thursday before 19h00.


K: Keynote Lecture (30 min. including discussion time)
O: Oral Presentation (15 min. including discussion time)
PS: Poster session


SCIENTIFIC PROGRAMME - TNT2011
Monday - November 21, 2011
08h00-09h00
REGISTRATION
09h00-09h15
TNT2011 Opening Ceremony - Welcome and Introduction
Chairman: Juan Jose Saenz (UAM, Spain)
09h15-09h45
Uzi Landman (Georgia Institute of Technology, USA)
K
"Small is different: emergent fluid behavior in the nanoscale"
09h45-10h15
Masakazu Aono (MANA / NIMS, Japan)
K
"Controlling single-molecule-level chemical reactions at designated positions"
10h15-10h45
Tsuyoshi Hasegawa (NIMS, Japan)
Full Presentation (3.3Mb)
K
"Atom/ion movement controlled three-terminal atomic switch, ‘Atom Transistor’"
10h45-11h15
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
PS
Chairman: Ivan Brihuega (UAM, Spain)
11h15-11h45
Stephan Roche (Catalan Institute of Nanotechnology and CIN2, Spain)
Full Presentation (5.0Mb)
K
"Transport Properties in Disordered Graphene : Effects of Atomic Hydrogen and Structural Defects"
11h45-12h15
Pierre Seneor (CNRS/THALES, France)
K
"Graphene spintronics"
12h15-12h45
Francesco Bonaccorso (University of Cambridge, UK)
K
"Graphene Photonics and Optoelectronics"
12h45-13h00
Saverio Russo (University of Exeter, United Kingdom)
O
"Nano-patterning of fluorinated graphene by electron beam irradiation"
13h00-13h15
Udo Schwalke (TU-Darmstadt, Germany)
O
"In-Situ CCVD Growth of Hexagonal Carbon for CMOS-Compatible Nanoelectronics: From Nanotube Field-Effect Devices to Graphene Transistors"
13h15-15h00
Cocktail Lunch (offered by TNT2011) - Poster Session
Chairman: Stephan Roche (ICN & CIN2, Spain)
15h00-15h30
Ivan Brihuega (Universidad Autonoma de Madrid, Spain)
K
"Point defects in graphene systems"
15h30-16h00
Johann Coraux (Institut Néel - CNRS, France)
K
"Epitaxial graphene on metals and hybrid systems "
16h00-16h30
Chris Ewels (IMN - CNRS, France)
K
"Distorting graphene through mechanics and edge chemistry"
16h30-17h00
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
PS
Chairman: Frank Scheffold (FRIMAT, Switzerland)
17h00-17h30
Peter Schurtenberger (Lund University, Sweden)
K
"Thermo-responsive smart materials"
17h30-18h00
Igor Musevic (University of Ljubljana, Slovenia)
Full Presentation (4.3Mb)
K
"Nematic Colloidal Crystals, Microresonators and 3D Microlasers for Soft Matter Photonics"
18h00-18h30
Erin Koos (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)
K
"Particle configurations and gelation in capillary suspensions"
18h30-19h00
Ana Stradner (Fribourg Center for Nanomaterials, Switzerland)
K
"A nanoscience-based approach to protein condensation diseases"

UP

SCIENTIFIC PROGRAMME - TNT2011
Tuesday - November 22, 2011
Chairman: Antonio Garcia Martin (IMM-CSIC, Spain)
09h00-09h30
Thomas Schrefl (Vienna University of Technology, Austria)
K
"Simulation of nano-scale magnetic systems"
09h30-10h00
Stéphane Mangin (Institut Jean Lamour - CNRS, France)
Full Presentation (2.2Mb)
K
"Low and fast magnetization dynamic driven by spin transfer torque in nanopillar spinvalve with strong perpendicular anisotropty"
10h00-10h30
Uwe Hartmann (Saarland University, Germany)
K
"Domain-structure-induced giant magneto-impedance"
10h30-11h00
Dimitris Niarchos (IMS - NCSR Demokritos, Greece)
K
"Graded exchange spring media based on FePt"
11h00-11h30
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
PS
Chairman: Jean-Pierre Aimé (Univ. Bordeaux1, France)
11h30-12h00
Friedrich C. Simmel (Technische Universität München, Germany)
K
"Nucleic-acid based molecular structures, devices and circuits"
12h00-12h30
Ronen Polsky (Sandia National Laboratories, USA)
K
"Lithographically-Defined Nano/Micro Structures for Biological Sensing Applications"
12h30-12h45
Alekber Kasumov (Laboratoire de Physique des Solides, France)
O
"Proximity induced superconductivity in DNAs"
12h45-13h00
Samuel Sánchez Ordoñez (Institute for Integrative Nanosciences, Germany)
O
"Nanobiochemical applications of rolled-up nanomembranes for: From Nanorobotics to Lab-in-a-tube systems"
13h00-13h15
Alpana Nayak (MANA/NIMS, Japan)
O
"Biological synapse mimicked in an inorganic Cu2S gap-type atomic switch"
13h15-15h00
Lunch
Chairman: Ronen Polsky (Sandia, USA)
15h00-15h30
Pascal Colpo (JRC Ispra, Italy)
Full Presentation (4.1Mb)
K
"Application of plasma technologies to biological interface design"
15h30-16h00
Lino Reggiani (Universita' degli Studi di Lecce, Italy)
Full Presentation (1.5Mb)
K
"Microscopic modeling of charge transport in sensing proteins"
16h00-16h15
Elena Martinez (IBEC, Spain)
O
"Cell behavior by the controlled immobilization of biotinylated proteins in a gradient fashion: non-linear concentration effects produced by unnoticed ligand nanoclustering"
16h15-16h30
Jean-Jacques Toulme (University of Bordeaux - Inserm U869, France)
O
"Aptamer-based scaffolds for developments in nanotechnology"
16h30-17h00
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
PS
Chairman: Pascal Colpo (JRC Ispra, Italy)
17h00-17h30
Jean-Pierre Aime (Université Bordeaux 1 & CNano GSO, France)
K
"Modelling Folding of DNA Origamis"
17h30-18h00
Peter A. Lieberzeit (University of Vienna, Austria)
Full Presentation (1.0Mb)
K
"Nanostructured materials with biomimetic recognition abilities for chemical sensing"
18h00-18h30
Victoria Birkedal (Aarhus University, Denmark)
K
"Conformation changes of man-made DNA nanostructures"
18h30-19h00
Kurt E. Geckeler (Gwangju Institute of Science & Technology (GIST), Korea)
K
"Nanobiocomposites with Graphene: Design and Perspectives"

UP
SCIENTIFIC PROGRAMME - TNT2011
Wednesday - November 23, 2011
Chairman: Johann Coraux (Institut Néel - CNRS, France)
09h00-09h30
Shintaro Sato (AIST, Japan)
K
"Application of graphene to transistors: CVD growth, nanoribbon formation, and electrical properties"
09h30-10h00
José A. Martin Gago (ICMM-CSIC, Spain)
Full Presentation (7.5Mb)
K
"Adsorption, cyclo-dehydrogentaion and graphene formation from large molecular precursors on catalytic surfaces"
10h00-10h30
Leo Gross (IBM Research, Switzerland)
K
"High-Resolution Molecular Imaging with STM and AFM using Functionalized Tips"
10h30-11h00
Thomas Frederiksen (DIPC, Spain)
Full Presentation (4.0Mb)
K
"Atomic-scale engineering of electrodes for single-molecule contacts"
11h00-11h30
Kohei Uosaki (NIMS/ MANA, Japan)
K
"Interfacial Arrangements with Atomic/Molecular Resolution for Highly Efficient Photoelectrochemical Energy Conversion"
11h30-12h00
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
PS
Chairman: Maite Fernandez (Phantoms Foundation, Spain)
12h00-12h30
Aida Ponce Del Castillo (ETUI, Belgium)
K
"The role of European and national authorities governing nanotechnologies Towards effective nano-regulation"
12h30-13h00
Yves Sicard (UJF-CEA, France)
Full Presentation (5.5Mb)
K
 "Nanosmile website on nanosafety,Training, Education and Public dialogue issues"
13h00-14h45
Cocktail Lunch (offered by TNT2011) - Poster Session
Chairman: Thomas Frederiksen (DIPC, Spain)
14h45-15h00
Josef Havel (Masaryk University, Czech Republic)
O
"Time of Flight Mass Spectrometry for analysis of nano- and plasma modified materials"
15h00-15h15
Ricardo Riguera (Universidad de Santiago de Compostela, Spain)
O
"Dynamic Helical Polymers: Sensors for the Valence of Metal Cations"
15h15-15h30
Dae Joon Kang(Sungkyunkwan University, Korea)
O
"Surface Stress-induced Domain Dynamics and Phase Transitions in Epitaxially Grown VO2 Nanowires"
15h30-16h45
Parallel Session: “PhD” More Info / NanoCode Satellite Workshop More info
16h45-17h15
Coffee Break - Poster Session - Instrument Exhibition
PS
17h15-19h00
Parallel Session: “Seniors” More Info / NanoCode Satellite Workshop More info
 
21h00
CONFERENCE DINNER
00h00
POSTER AWARDS CEREMONY

UP

SCIENTIFIC PROGRAMME - TNT2011
Thursday - November 24, 2011
Chairman: Massimo Macucci (University of Pisa, Italy)
13h30-13h45
Georg Huhs (Barcelona Supercomputint Center, Spain)
Full Presentation (1.7Mb)
O
"Sakurai-Sugiura algorithm based eigenvalue solver for Siesta"
13h45-14h00
Alexander Bagaturyants (Russian Academy of Science, Russia)
Full Presentation (4.1Mb)
O
"Atomistic Multiscale Simulation of Nanostructured Materials for Photonic Applications"
14h00-14h15
Michal Zielinski (Uniwerstytet Mikolaja Kopernika, Poland)
O
"Atomistic modeling of multimillion atom nanosystems"
14h15-14h30
Wolfgang Wenzel (Karlsruhe Institute of Technology, Germany)
O
 "Multiscale modelling of nanoscale materials and electronic transport"
14h30-14h45
Xavier Cartoixa Soler (Universitat Autonoma de Barcelona, Spain)
Full Presentation (0.9Mb)
O
 "Doping and sensing in silicon nanowires"
14h45-15h00
Pause
Satellite Workshop MULT-EU-SIM

Chairman: Thierry Deutsch (CEA, France)
MULT.EU.SIM
15h00-15h15
Thierry Deutsch  (CEA / L_Sim, France)
O
"MULT.EU.SIM: A joint vision on the perspectives of multiscale modelling and simulation for nanodevices"
15h15-15h45
Massimo Macucci  (Universita di Pisa, Italy)
Full Presentation (1.5Mb)
K
"Analysis of the perspectives of multiscale simulation of devices and circuits"
15h45-16h15
Pablo Ordejon  (CIN2,Spain)
Full Presentation (3.8Mb)
K
"Beating the size limits of first-principles calculations in nanoscale systems"
16h15-16h45
Ricardo Diez Muino (CFM/CSIC-UPV/EHU, Spain)
K
"A time-dependent view of electronic excitations in the nanoscale"
16h45-17h00
Sebastian Radke  (TU Dresden, Germany)
O
"Charge transport in organic semiconductors: Ab initio charge carrier propagation schemes"
17h00-17h30
Coffee Break
17h30-18h00
Bernard Querleux  (l'Oreal, France)
K
"Numerical Modelling at L'Oreal R&I: Present and future"
18h00-18h30
Maurizio Fermeglia  (Trieste University, Italy)
K
"Nano tools for macro problems: multiscale molecular modeling of nanostrucured systems"
18h30-19h00
Geoffroy Hautier  (Universite Catholique Louvain, Belgium)
K
"High-throughput ab initio computations for materials design"
19h00-19h15
Concluding Remarks

UP

SCIENTIFIC PROGRAMME - TNT2011
Friday - November 25, 2011
Chairman: Dimitris Niarchos (IMS - NCSR Demokritos, Greece)
09h00-09h15
Nestor Capuj (Universidad de La Laguna, Spain)
Full Presentation (0.5Mb)
O
"Combination of optical microtransmission and microphotoluminescence techniques for local characterization of rare earth doped glass microspheres"
09h15-09h30
Jose A. Sánchez-Gil (Instituto de Estructura de la Materia (CSIC), Spain)
Full Presentation (3.3Mb)
O
"Higher-order resonances in single-arm nanoantennas: Evidence of Fano-like interference"
09h30-09h45
Antonio Garcia-Martin (IMM-CNM-CSIC, Spain)
Full Presentation (1.7Mb)
O
"Hybrid photonic-plasmonic crystals based on self-assembled structures"
09h45-10h15
Remi Carminati (ESPCI, France)
Full Presentation (2.2Mb)
K
"Probing confined photons in nanoscale disordered media from inside"
10h15-10h45
Coffee Break
Chairman: Rémi Carminati (ESPCI, France)
10h45-11h15
Andreas Berger (nanoGUNE, Spain) 
Full Presentation (1.6Mb)
K
"Generalized Magneto-Optical Ellipsometry (GME) for Magnetic Materials Characterization"
11h15-11h30
Puneet Mishra (MANA/NIMS, Japan)
O
"Enhanced spin contrast detection by spin-polarized scanning tunneling microscopy of antiferromagnetic Mn/Fe(100) films"
11h30-11h45
Fernando Delgado Acosta (INL International Iberian Nanotechnology Laboratory, Portugal)
Full Presentation (1.7Mb)
O
"Probing the nuclear spin of a single donor in Silicon nanotransistors"
11h45-12h15
Alfonso Cebollada (IMM-CSIC, Spain)
Full Presentation (1.8Mb)
K
"Optimizing light harvesting for high magneto-optical performance in metal-dielectric magnetoplasmonic nanodiscs"
12h15-12h30
CLOSING REMARKS & TNT2012 ANNOUNCEMENT

TNT2011 Specific Sessions
 
Nanobiotech-bioinspired: organised in collaboration with TRAIN2
  Victoria Birkedal (Aarhus University, Denmark)
  Kurt E. Geckeler (Gwangju Institute of Science & Technology (GIST), Korea)
  Jean-Pierre Aime (Université Bordeaux 1 & CNano GSO, France)
  Friedrich C. Simmel (Technische Universität München, Germany)
Nanobiotechnology: organised in collaboration with IBEC-UB

  Pascal Colpo (JRC Ispra, Italy)
  Lino Reggiani (Universita' degli Studi di Lecce, Italy)

Graphene & Nanotubes: organised in collaboration with nanoICT
  Francesco Bonaccorso (University of Cambridge, UK)
  Johann Coraux 
(Institut Néel - CNRS, France)
  Chris Ewels 
(IMN - CNRS, France)
  Pierre Seneor 
(CNRS/THALES, France)
  Stephan Roche (Catalan Institute of Nanotechnology and CIN2, Spain)
Risks & Regulations: organised in collaboration with NanoCode
 Aida Ponce Del Castillo (European Trade Union Institute, Belgium)
 Yves Sicard (UJF-CEA, France)
Soft matter: organised in collaboration with FRIMAT
  Erin Koos (Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Germany)
  Peter Schurtenberger
(Lund University, Sweden)

  Ana Stradner (Fribourg Center for Nanomaterials, Switzerland)
  Igor Musevic (University of Ljubljana, Slovenia)
Nanomagnetism: organised in collaboration with CIC nanoGUNE
  Andreas Berger (nanoGUNE, Spain)
  Uwe Hartmann (Saarland University, Germany)
  Stéphane Mangin (Institut Jean Lamour - CNRS, France)
  Thomas Schrefl (Vienna University of Technology, Austria)


UP


 
 
  · : © P h a n t o m s    F o u n d a t i o n : ·  |   |   |